Il Giardino di Legno

Vi producerar kvalitetsmöbler

 

Il Giardino di Legno är en möbeltillverkare som marknadsför ett stort urval av möbler, specialtillverkade produkter och inbyggda system. Våra framgångsfaktorer är vår passion för tillverkning av utemöbler, unika designer och ett brinnande kundengagemang

Bättre kvalitet håller längre

Vi är kända för vår kvalitet och använder bara de bästa kvalitetsmaterialen och arbetsteknikerna i tillverkningen av våra möbler, solparasoll och andra tillbehör – vilket bidrar till att vi har en tillverkning i världsklass.

Våra kollektioner

Kollektionerna från Il Giardino di Legno kommer att inspirera dig till att skapa en öppen yta som avspeglar värdet hos elegans, kvalitet, design och tradition, som du kan möblera med glädje och njuta av till fullo.

Mozaic-Castellina-50-IlGiardinoDiLegno-2572

Äkta naturträ

De produkter som utgör träkollektionerna är gjorda av äkta massivt trä från skogsplanteringar. Il Giardino di Legno ägnar stor uppmärksamhet åt att välja de bästa materialen för användning i sina möbelkollektioner – material som kännetecknas av beständighet och lång varaktighet.

Moon-Castellina-13-IlGiardinoDiLegno-2905

Teakträ

Teak är det mest använda materialet i våra kreationer eftersom det är det bästa träet för utemöbler tack vare dess egenskaper: Det är hållbart, fritt från kryp och svamp samt beständigt mot höga temperaturer.

Suar-2O5J7081

Suar

Suar-kollektionen definieras av sin stora mängd suarträ som kännetecknas av stora oregelbundna sprickor och invecklad vågig ådringsstruktur i rika nyanser av brunt som framhäver träets naturliga skönhet.

Fossil-Cortona-35-IlGiardinoDiLegno-1462

Fossilt trä

Förstenat trä är namnet för gammalt trä som har omvandlats till sten (fossiliserats) genom en process kallad ”permineralisering”. Det finns i olika storlekar, med naturlig eller polerad bark. Det går även att få det måttanpassat

White-sand-Cortona-46-IlGiardinoDiLegno-1368

Vit Sand

Den unika efterbehandlingsprocessen består av åtta successiva steg, noggrant utförda för att förhöja karaktären hos det särskilt utvalda teakträet. Något alldeles unikt – från Il Giardino di Legno.

Macao-Castellina-67-IlGiardinoDiLegno-2051

Utomhusklädsel och band

Vår utvecklingsavdelning har valt några av de mest effektiva materialen som finns att tillgå för att uppfylla våra kunders krav och behov: tekniska material, snabbtorkande skum, vattentäta överdrag, polystyrenbollar, syntetiskt läder …

Maui-Cortona-14-IlGiardinoDiLegno-1166

Syntetisk rotting

Vi kombinerar det traditionella korgflätningshantverket, den estetiska och funktionella innovativiteten hos ett perfekt utomhusmaterial och en avancerad tillverkningsprocess i skapandet av denna moderna kollektion av trädgårdsmöbler – en kollektion som kommer att fängsla dig med sina enkla, slingrande linjer och sin originella och extremt funktionella karaktär.

Junior-Castellina-37-IlGiardinoDiLegno-2689

Naturlig rotting, bambu och vide

Trendiga artiklar i rotting, vide eller bambu med målet att ta inspiration från inomhusmöbeltrenden och hämta ut formerna och idéerna från 50- och 60-talet till utomhusmiljön.

Logika-29-2O5J0939

Rostfritt stål

Rostfritt stål – alla metallers strukturella och estetiska frontfigur – är ett perfekt material för trädgårdsmöbler tack vare sin kvalitet och beständighet: Det är extremt starkt och hållbart, lätt att rengöra och har ett väldigt modernt utseende.

LuiElei9-2O5J0866

Pulverlackerat aluminium

Aluminium är en lätt men stark legering som Il Giardino di Legno använder som inre stomme i sina vävda möbler och som exponerad stomme i nya kollektioner med modern design.

Specialtillverkning

Total flexibilitet och skräddarsydda lösningar för våra kunder.

Tavolino a piede centrale [IC02738]20260917142735
Tavolino con vassoio [IC02720]20260917142559
Cabana [IC02702]20260917142149
Tavolino in radice [IC02688]20260917135026
Mobile contenitore [IC02072]20260917134851
Tavolino [IC02662]20260904121934
Poltroncina [IC02661]20260904121813
Poltroncina [IC02650]20260904120707
Load more

Projekt

Våra arkitekters, ingenjörers och teknikers färdigheter och expertiser säkerställer outtömlig kompetens och de mest avancerade lösningarna för varje steg i projektet, från design till installation.

Villa Amore Zoagli by Senato Hotel Milano20260904093159
Beef and Bass Restaurant20260821104817
Romazzino Belmond Hotel20260821103128
Rome Cavalieri, A Waldorf Astoria Hotel20260821101945
Langosteria Paraggi Bagni Fiore20260821100200
Emporio Armani Caffè Parigi20260821094654
Habibi Beach Club20260318130032
Indigo Brucoli20251204123746

Nyheter och blogg

”nyheter från Il Giardino di Legno – levererade till din inkorg”

Il Giardino di Legno a Jakarta: Bhumi tra artigianato e design in occasione del SaloneSatellite20261012150132
Jia CURATED 202620260821115038
Fuori Salone 202620260821114136
Salone del Mobile 202620260428080938
Ifex 202620260311103303
Downtown Design Dubai 202520251107121612

Begär kataloger

    PrivatBar/RestaurantArkitekt/DesignerButik/Återförsäljare

    Katalog

    Kontakt

    KONTAKTA OSS 

    Kontakta oss gärna via telefon, e-post eller kontaktformuläret ovan om du har några frågor eller särskilda förfrågningar.

    TELEFON

    Tel. +39.011.45.46.863
    Tel +39.011.19.50.24.29
    Fax +39.011.19.50.24.30

    E-POST

    info@ilgiardinodilegno.it

    ADRESS #01 / Torino

    C.so Matteotti, 2
    10121 Torino Italy

    ADRESS #02 / Piobesi

    Via dell’Orba, 4/6
    10040 Piobesi T.se (TO) Italy

    GÅ TILL DEN FULLSTÄNDIGA WEBBPLATSEN (ITA-EN)